Ενισχύσεις

ΕΝΙΣΧΥΘΕΝΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ / ΕΝΙΣΧΥΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΕΙΣ
ΕΛΛΑΔΑ / ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
ΑΒΓΔΕΖΗ ΘΙΚΛΜΝΞ ΟΠΡΣΤΥΦ ΧΨΩ
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΦΙΛΤΡΩΝ
Α - Ω
Εταιρία Θεάτρου «Σελάννα»
Εταιρία των Φίλων του Λαού
Εθνικό Ιστορικό Μουσείο
Ιστορική και Λαογραφική Εταιρία Σερρών –Μελενίκου
Πολιτιστικός Σύλλογος Αμπελακίων
Πολιτιστικός Σύλλογος Απανταχού Μαυρομματαίων «Η Αρχαία Μεσσήνη»
École Française d'Athènes (Γαλλική Σχολή Αθηνών)
1η Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης
1η Μπιενάλε της Αθήνας
1η Μπιενάλε της Αθήνας
1ο Γυμνάσιο Κερατσινίου
Για την παραγωγή ταινίας - ντοκυμαντέρ το 2000.
1ο Συμπόσιο των Επτά Σοφών της Καρδιοχειρουργικής
2ο Διεθνές Φεστιβάλ «Emotion Pictures Ντοκιμαντέρ και Αναπηρία»
2ο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Παιδιατρικής Χειρουργικής Ογκολογίας
3ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου
3ο Διεθνές Οικολογικό Συνέδριο «Δούναβης-Ποταμός Ζωής»
About Media
AHEPA Center for Hellenic Studies
AICA EΛΛΑΣ
Aletheia l’ Edetrice della Grecia Moderna
Amaze Cultural Lab
Analysis Dance Company
Anemon Productions
Art Syndicate
Association Balcans Transit
Association Cornelius Castoriadis
Association Culturelle Orthodoxe Grecque de la Dormition de la Vierge
Association Franco-Hellιnique «ELIA»
Association Hagia Kyriaki, Naxos
Association Internationale d’Ιtudes du Sud-Est Europιen (A.I.E.S.E.E.)
Association pour la Promotion de l’Oeuvre d’Alkis Pierrakos
Athens Seminar (GISE)
Atopos Cultural Organization
Bibliotheca Alexandrina
British Academy
British Library
Butrint Foundation
Carpe Diem
Children’s Museum of Manhattan
Ciel Productions
Cité de la Musique
Cleos Film Production
CMN Δίκτυο Κλασικής Μουσικής
Columbia University in the City of New York, Πρόγραμμα Ελληνικών Σπουδών
Commission of the Future of the Bretton Woods
Courtauld Institute of Art
Cyclope Productions
Doc 3 Productions
Domaine de Kerguιhennec, Centre d’Art Contemporain
Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Έδρα Νεοελληνικών Σπουδών
Editura Omonia
Ekfrassis Productions
Europäisches Zentrum für Wissenschaftliche, Οkonomische und Kulturelle Zusammenarbeit
European Foundation Centre
Fantasia Audiovisual
Fondation D.A.N.A.E.
Fondazione Adriano Olivetti
Fonds Regional d’Art Contemporain des Pays de la Loire
Freie Universitat Berlin, Έδρα Νεοελληνικών Σπουδών
French American Center for the Arts
Galerie am Fischmarkt
Galerie Nationale du Jeu de Paume
Greek Archaeological Committee
Harvard University Art Museums
Hellenic Community Trust
Helsinki City Art Museum
Horizons-Actions/Human and Cultural Activities
Human Aid
Inkas Film & TV Productions
Interface - Θεατρικό Αναλόγιο
International Center of Photography (I.C.P.)
International Music Amphictyony
International Studio and Curatorial Program (I.S.C.P.)
Istanbul Bilgi University
Istituto di Culture Mediterranee della Provincia di Lecce
Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Ινστιτούτο Κλασικών, Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών
Johns Hopkins University, The Bologna Center
Journal «Point of Reference» (Περιοδικό «Σημείον Αναφοράς»)
Katonah Museum of Art
King’ s College London
Kunstverein Buchholz
Kέντρο Σύγχρονης Τέχνης Ιλεάνα Τούντα
La Trobe University, Κέντρο Έρευνας Νεοελληνικών Σπουδών
Laboratoire Thιorie et Description Linguistique
Loughborough University
Masaryk University, Φιλοσοφική Σχολή, Τμήμα Νεοελληνικών Σπουδών
Mecano Film
Medasset, Μεσογειακός Σύνδεσμος για τη Σωτηρία των Θαλασσίων Χελωνών
Melodica
Modern Greek Studies Association
Monumenta
Musée du Louvre
Museum van Hedendaagse Kunst, Antwerpen
Notos Productions
Österreichische Akademie der Wissenschaften, Κέντρο Βυζαντινών Ερευνών
Paroochia Greco-Ortodossa della Dormizione della Madre di Dio
Philadelphia Museum of Art
Poli Plio Films
Portolanos Film
Princeton University, Πρόγραμμα Ελληνικών Σπουδών
Quasi Stellar Dancetheatre
Queens Museum of Art
Revue Ethnologie Franηaise, Presses Universitaires de France
Royal Academy of Arts
Ruprecht-Karls-Universitδt Heidelberg, Κέντρο για τις επιστήμες της Αρχαιολογίας
Rutgers State University of New Jersey, Έδρα Οδυσσέα Ελύτη
San Francisco State University, Τομέας Ανθρωπιστικών Σπουδών, Κέντρο
Smack Mellon Productions / Eve Sussman
Sofia University, St. Kliment Ohridski
St Andrews Grammar School
Straffordshire University, School of Health
Synthesis
Temenos Association
Textile Museum
The American College of Thessaloniki
The Athens Laboratory of Business Administration
The Durrell School of Corfu
The Fitzwilliam Museum
The Hellenic Center
The Metropolitan Museum of Art, New York
The Museum of The International Court of Justice, The Hague
The Silva Project
The Spectator Alexander in Afghanistan Expedition
Theatre Lab Company-t-Short
Universitario de la Cartuja, Κέντρο Βυζαντινών, Μεταβυζαντινών, Νεοελληνικών και Κυπριακών Σπουδών
Universitat Complutense Madrid
Universitat Hamburg, Τομέας Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών
Universität of Bern
Universitat Wien, Ινστιτούτο Βυζαντινολογίας και Νεοελληνικών Σπουδών
University of Birmingham, Κέντρο Βυζαντινών, Οθωμανικών και Νεοελληνικών Σπουδών
University of Bristol, Κέντρο Μεσογειακών Σπουδών
University of Cambridge, Τομέας Κλασικών Σπουδών
University of London
University of New Mexico Art Museum
University of Newcastle upon Tyne
University of Notre Dame
University of Nottingham, Κέντρο Σπαρτιατικών και Πελοποννησιακών Σπουδών
University of Oxford, Αρχαιοελληνικές και Βυζαντινές Σπουδές
University of Southampton
Universitδt Wόrzburg, Βυζαντινές Σπουδές και Νεοελληνική Φιλολογία
Very Special Arts Hellas
Whitney Museum of American Art
Wigmore Fine Art
Worcester Art Museum
WWF Ελλάς
«Έλιξ», Προγράμματα Εθελοντικής Εργασίας
«Ηλιοτρόπιο» Εταιρεία Κοινωνικής και Περιβαλλοντικής Δράσης
Δήμος ΑΒΔΕΛΙΩΔΗΣ
Αντουανέττα ΑΓΓΕΛΙΔΗ
Αθανάσιος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ
Αγιορείτικη Εστία Θεσσαλονίκης
Δημοσθένης ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ
Αδελφότητα Κυριών και Δεσποινίδων Μελενίκου «Η Αρμονία»
Αδελφότητα Παλασσινών Χειμάρρας «Ο Άγιος Δημήτριος»
Αδελφότητα Πωγωνίσκου Ιωαννίνων «Ο Άγιος Αθανάσιος»
Αδελφότητα των Ζυγοβιστινών «Η Μεταμόρφωσις»
Αδελφότητα Φιλιατρινών Αττικής «Η Εράνη»
Κωνσταντίνος ΑΘΑΝΑΣΑΤΟΣ
Πέτρος ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Ίρις ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑ
Παναγιώτης ΑΪΒΑΛΗΣ
Αισχύλεια Δημοτική Βιβλιοθήκη Ελευσίνας
Ακαδημία Αθηνών
Ακροβάτες του Ονείρου
Νίκος ΑΛΕΞΙΟΥ
Νουνού ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ
Αμερικανική Γεωργική Σχολή
Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα
Αμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (Πρόγραμμα Fulbright)
Μαρία ΑΜΙΛΗΤΟΥ
Αναγνωστική Εταιρία Κέρκυρας
Ανθρωπολογική Εταιρεία της Ελλάδος
Ανοικτό Θέατρο
Μαρία ΑΝΤΕΛΜΑΝ (Μaria ANTELMAN)
Δαυίδ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών
Γεράσιμος ΑΠΕΡΓΗΣ
Ανδρέας ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ
Ήρκος ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ
Βία ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ
Ρέα ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΟΥ
Δημήτρης ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ
Αθανασία ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
Ειρήνη ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
Δημήτρης ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
Κώστας ΑΡΓΥΡΗΣ
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Αρκτούρος
Αλίνα Μόνικα ΑΡΝΤΕΛΕΑΝ (Alina Monica ARDELEAN)
Ιοάν ΑΡΝΤΕΛΕΑΝ (Ioan ARDELEAN)
Αρχαιολογικό Ινστιτούτο Αιγαιακών Σπουδών
Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης
Αρχεία Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας
Ελεονόρα ΑΡΧΕΛΑΟΥ
Παναγιώτα ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΑΤΖΑΚΑ
Ατρύμων Art
Ορέστης ΒΑΒΑΤΣΙΟΥΛΑΣ,
Δημήτριος ΒΑΛΑΒΑΝΗΣ,
Αναστασία ΒΑΛΑΒΑΝΙΔΟΥ,
Βαλκανική Πλατφόρμα Χορού
Ρέα ΒΑΛΝΤΕΝ
Σπυριδούλα ΒΑΡΛΟΚΩΣΤΑ
Κώστας ΒΑΡΩΤΣΟΣ
Μαρία ΒΑΣΙΛΑΚΗ
Νικόλαος ΒΑΣΙΛΑΤΟΣ
Αντώνιος ΒΑΣΙΛΟΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Βιβή ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ
Γιώργος ΒΕΛΛΑΣ
Λυδία ΒΕΝΙΕΡΗ
Κώστας ΒΕΡΓΑΣ
Δημήτριος ΒΕΡΝΙΚΟΣ
Ελευθέριος ΒΕΤΣΙΟΣ
Βιβλιοθήκη Βερναρδάκη
Μαρία ΒΙΔΑΛΗ
Βικελαία Δημοτική Βιβλιοθήκη
Χάρης ΒΛΑΒΙΑΝΟΣ
Αιμιλία ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗ
Ιωάννης ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗΣ
Άννα ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ
Λεωνίδας ΒΟΚΟΤΟΠΟΥΛΟΣ
Παναγιώτης ΒΟΚΟΤΟΠΟΥΛΟΣ
Αναστασία ΒΟΥΤΥΡΟΠΟΥΛΟΥ
Βρετανική Σχολή Αθηνών
Χάρης ΒΡΟΝΤΟΣ
Νόρα ΒΥΝΙΟΥ-ΜΠΑΡΜΠΕΤΣΕΑ
Β’ Συνέδριο Μαργαριτών Κρήτης
Βέρα-Μαρία ΓΑΖΗ
Ελένη ΓΑΖΗ
Γιώργος ΓΑΪΤΑΝΟΣ
Γαλλική Σχολή Αθηνών
Χρυσάνθη ΓΑΛΛΟΥ
Κατερίνα ΓΑΡΔΙΚΑ
Σμάτη ΓΕΜΕΝΕΝΤΖΗ-ΜΑΛΑΘΟΥΝΗ
Γενικό Προξενείο της Ελλάδος στο Μιλάνο
Γεννάδειος Βιβλιοθήκη
Γερμανική Σχολή Αθηνών
Ευρυδίκη ΓΕΩΡΓΑΝΤΕΛΛΗ
Μερκούριος ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
Ευαγγελία ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Γηροκομείο Γεωργίου και Σοφίας Μάτσου Άρτης
Κωνσταντίνος ΓΙΑΒΗΣ
Ηλίας ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ
Λιάνα ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
Σεμίρ ΓΙΛΜΑΖ (Semir YILMAZ)
Τίτος ΓΙΟΧΑΛΑΣ
Καλλιόπη ΓΚΑΛΑΝΑΚΗ
Σίγκριντ ΓΚΡΟΣΚΟΠΦ (Sigrid GROSSKOPF)
Αλεξάνδρα ΓΟΥΛΑΚΗ-ΒΟΥΤΥΡΑ
Παναγιώτης ΓΡΑΒΒΑΛΟΣ
Ποτίτσα ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΥ-ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ
Κυριάκος ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ
Γυναικεία Χορωδία Αθηνών
Ιφιγένεια ΔΕΚΟΥΛΑΚΟΥ
Γιώργος ΔΕΠΟΛΛΑΣ
Δημήτριος ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Αγγελική ΔΗΜΗΤΡΑΚΑΚΗ
Δημήτριος ΔΗΜΟΣ
Δήμος Αθηναίων
Δήμος Αμφίσσης
Δήμος Κηφισιάς
Δήμος Λαγκαδίων
Δήμος Μελιγαλά
Δήμος Μυκονίων
Δήμος Σαμίων
Δήμος Ύδρας
Δημόσια Βιβλιοθήκη Βυτίνας
Δημόσια Βιβλιοθήκη Λευκάδος
Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ζακύνθου
Δημοτική Βιβλιοθήκη Κερατσινίου
Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας
Δημοτικό Γηροκομείο Λάρισας
Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Καλαμάτας
Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Λάρισας
Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Ρόδου
Μαρία ΔΙΑΚΟΥΜΑΚΟΥ
Διεθνές Επιστημονικό Βυζαντινό Συνέδριο
Διεθνές Κέντρο Ελληνικών Ερευνών
Διεθνές Μουσικό Φεστιβάλ Αίγινας
Διεθνές Μουσικό Φεστιβάλ Παξών
Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), Ελληνικό Τμήμα
Διεθνές Συμπόσιο με τίτλο «Φάουστ: Η Μαγεία της Φιλοσοφίας
Διεθνές Συνέδριο με θέμα: «Οικονομικές προτεραιότητες στο κατώφλι του 21ου αιώνα»
Διεθνές Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας (Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Καλαμάτας «ΦΑΡΙΣ»)
Διεθνής Επιστημονική Εταιρία Πληθωνικών και Βυζαντινών Μελετών
Διεθνής Ολυμπιακή Ακαδημία
Διεθνής Οργάνωση Βιοπολιτικής
Διονυσιατικόν Κελίον Ευαγγελισμού της Θεοτόκου της Ιεράς Μονής Αγίου Διονυσίου Αγίου Όρους
Μάρκος ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ
Δραματικό Θέατρο Ρούλας Πατεράκη
Ε΄Εφορεία Προϊστορικών και Κλασσικών Αρχαιοτήτων
Έβδομο Θέατρο
Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος
Εθνική Εταιρία των Ελλήνων Λογοτεχνών
Εθνική Πινακοθήκη
Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών
Εθνικό Θέατρο
Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών
Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Βενιζέλος»
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος»
Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών
Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
Εθνικό Συμβούλιο Ελληνίδων
Εθνολογικό Κέντρο Ερμαίος
Εκδόσεις «Άγρα»
Εκδόσεις «Άμμος»
Εκδόσεις «Ελευσίς»
Εκδόσεις «Ίκαρος»
Εκδόσεις «Καλειδοσκόπιο»
Εκδόσεις «Κύβος»
Εκδόσεις «Μικρός Ναυτίλος»
Εκδόσεις «Νεφέλη»
Εκδόσεις «Ολκός»
Εκδόσεις «Το Ροδακιό»
Εκδοτική Εταιρεία «Ίκαρος»
Εκδοτικός Οίκος «Μέλισσα»
Εκκλησιαστικό Συμβούλιο Ενορίας Αγίας Κυριακής Λιβανατών
Εκπολιτιστικός Σύλλογος Παναγία Παπαδά Ηραίας Αρκαδίας
Εκπολιτιστικός Σύλλογος των Απανταχού Καρβελιωτών Καλαμάτας
Ελευθέρα Σχολή Φιλοσοφίας «Ο Πλήθων»
Ελεύθερο Κέντρο Τεχνών
Ελληνική Ακτινολογική Εταιρεία
Ελληνική Ανθρωπιστική Εταιρεία
Ελληνική Αρχαιομετρική Εταιρεία
Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία
Ελληνική Ένωση για τη Σύνταξη Μυθολογικού Λεξικού LIMC
Ελληνική Επιγραφική Εταιρεία
Ελληνική Επιτροπή Ανεγέρσεως του Εξωκλησίου της Υψώσεως Τιμίου Σταυρού Ενορίας Κορομηλιάς Μεσσηνίας
Ελληνική Εταιρεία Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας
Ελληνική Εταιρεία Εθνολογίας
Ελληνική Εταιρεία Λαογραφικής Μουσειολογίας
Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού
Ελληνική Εταιρεία Πολιτικής Επιστήμης
Ελληνική Εταιρεία Σλαβικών Μελετών
Ελληνική Εταιρεία Συγκριτικής Εκπαίδευσης
Ελληνική Εταιρεία Φιλοσοφικών Μελετών
Ελληνική Εταιρεία Χαρτογραφίας
Ελληνική Εταιρεία Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας
Ελληνική Εταιρία Διεθνούς Δικαίου και Διεθνών Σχέσεων
Ελληνική Εταιρία Δικαίου Αρχαιοτήτων
Ελληνική Εταιρία Νομοπληροφορικής και Δικαιοκυβερνητικής
Ελληνική Εταιρία Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης
Ελληνική Εταιρία Προστασίας και Αποκαταστάσεως Αναπήρων Παίδων
Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης
Ελληνική Εταιρία Φορολογικού Δικαίου και Δημοσιονομικών Μελετών
Ελληνική Κοινότητα Νεαπόλεως και Καμπανίας
Ελληνική Κοινότητα Ούμβριας «Αθηνά Πρόμαχος»
Ελληνική Λαογραφική Εταιρεία
Ελληνική Λέσχη Βιβλίου
Ελληνική Νομισματική Εταιρεία
Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
Ελληνική Πρεσβεία στην Αίγυπτο, Μορφωτικό Τμήμα
Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ)
Ελληνική Συμμετοχή στην 14η Μπιενάλε του Σίδνεϋ
Ελληνική Συμμετοχή στην 19η, 20η και 23η Μπιενάλε του Σάο Πάουλο
Ελληνική Συμμετοχή στην 1η Μπιενάλε Νέων Βig Torino του Τορίνο
Ελληνική Συμμετοχή στην 23η Μπιενάλε της Αλεξάνδρειας
Ελληνική Συμμετοχή στην 2η και 4η Μπιενάλε του Σετινιέ Μαυροβουνίου
Ελληνική Συμμετοχή στην 3η Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης του Βερολίνου
Ελληνική Συμμετοχή στην 43η, 44η, 45η, 47η, 48η, 52η και 53η Μπιενάλε της Βενετίας
Ελληνική Συμμετοχή στην 5η Μπιενάλε Αρχιτεκτονικής της Βενετίας
Ελληνική Συμμετοχή στην 7η Μπιενάλε ev+a της Ιρλανδίας
Ελληνικό Ερευνητικό Ινστιτούτο για τη Θεραπεία των Διαταραχών της Προσωπικότητας
Ελληνικό Ίδρυμα Harvard
Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ)
Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, Παράρτημα Βερολίνου
Ελληνικό Ίδρυμα Υγείας
Ελληνικό Ινστιτούτο Αρχιτεκτονικής
Ελληνικό Ινστιτούτο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Σπουδών Βενετίας
Ελληνικό Ινστιτούτο Διεθνούς και Αλλοδαπού Δικαίου
Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας Αλεξανδρινού Πολιτισμού
Ελληνικό Ινστιτούτο Μελετών Αρχαίας και Μεσαιωνικής Αλεξάνδρειας
Ελληνικό Ινστιτούτο Ναυτικής Τεχνολογίας
Ελληνικό Κέντρο Ευρωπαϊκών Μελετών
Ελληνικό Κέντρο Θεάτρου Κούκλας και Καραγκιόζη
Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου
Ελληνικό Κέντρο Κινητικότητας και Προσανατολισμού για Άτομα με Προβλήματα Οράσεως
Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων
Ελληνικό Κέντρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Θεάτρου
Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο του Μορφωτικού Ιδρύματος Εθνικής Τραπέζης (Ε.Λ.Ι.Α. - Μ.Ι.Ε.Τ.)
Ελληνικό Παιδικό Μουσείο
Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες
Ελληνικό Τρίο
Ελληνικό Χορόδραμα
Ελληνικοί Χοροί Δόρα Στράτου
Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός
Ελληνοαμερικανική Ένωση
Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα-Κολλέγιο Αθηνών
Ελληνογαλλικός Σύλλογος Μεσσηνίας
Ελληνορθοδόξο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων
Ενορία Σπηλιάς Κισάμου
Ενοριακό Κέντρο Ιερού Ναού Αγίας Παρασκευής Αττικής
Ενοριακό Φιλόπτωχο Ταμείο Αγίου Γεωργίου Κυψέλης και Στέγη Απόρων Γερόντων
Ενοριακός Ιερός Νάος Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Ανδρούσης
Ένωση Απανταχού Ιθακησίων
Ένωση Γονέων και Κηδεμόνων Ελλάδος για την Καταπολέμηση των Ναρκωτικών και της Εγκληματικότητος
Ένωση Ελλήνων Δικονομολόγων
Ένωση Ελλήνων Ρουμανίας
Ένωση Ερατυραίων Θεσσαλονίκης «Η Αλληλοβοήθεια»
Ένωση Καθηγητών Καλλιτεχνικών Μαθημάτων Μέσης Εκπαίδευσης
Ένωση Μακεδονομάχων Νομού Ημαθίας
Ένωση Μακεδόνων Κερκύρας «Ο Μέγας Αλέξανδρος»
Ένωση Παλαιών Προσκόπων Ζακύνθου
Ένωση Περιθειωτών, Λουτσιωτών Κέρκυρας «Το Όρος»
Ένωση Σμυρναίων
Ένωση των Απανταχού Βυζικιωτών «Ο Άγιος Νικόλαος»
Ένωση Φίλων Ακροπόλεως
Ένωσις Γονέων Νοητικώς Υστερούντων Ατόμων
Ένωσις Πολυτέκνων Αθηνών
Ένωσις Φίλων Αδάμαντος Μήλου
Θεόδωρος ΕΞΑΡΧΟΣ
Χάρης ΕΞΕΡΤΖΟΓΛΟΥ
Εξωραϊστικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Διονύσου
Εξωραϊστικός Σύλλογος Μερόπης Πωγωνίου
Επιστημονική Επιτροπή για την Έκδοση Καταλοίπων Ν. Α. Βέη
Επιτροπή Διασώσεως Τέμπλου Αγίου Κωνσταντίνου Αρτεμώνος Σίφνου
Επιτροπή Διασώσεως Τέμπλου Ιεράς Μονής Χρυσοστόμου Σίφνου
Επιτροπή Ερεύνης Αρχαιολογικών Σταγείρων Περιοχής Κοινότητος Ολυμπιάδος Νομαρχίας Χαλκιδικής
Επιτροπή Προστασίας και Αποκατάστασης Ιερού Τέμπλου Παναγίας Άμμου Αρτέμωνος Σίφνου
Επιτροπή Συντηρήσεως και Εξωραϊσμού των Εκκλησιών Καταφυγίου Κοζάνης
Επτανησιακή Γραμματεία Ελληνιστών
Ερανική Επιτροπή Ανεγέρσεως του Εξωκλησίου της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού της Ενορίας Κορωμηλέας Μεσσηνίας
Ερανική Επιτροπή της Ενορίας Αγίου Σπυρίδωνος Ψαθοπύργου Πατρών
Εργαστήρι Τέχνης Χαλκίδας
Ερευνητική Ομάδα Β.Α.Ν.
Εστία Άγιος Νικόλαος Γαλαξειδίου
Εστία Ειδικής Επαγγελματικής Αγωγής
Εστία Μητέρας
Εταιρεία Ανδρίων Επιστημόνων
Εταιρεία για την Ανάπτυξη και την Προβολή των Ελληνικών Μουσείων
Εταιρεία Διοικητικών Μελετών
Εταιρεία Εικαστικών Μελετών
Εταιρεία Εικαστικών Τεχνών Α. Τάσσος
Εταιρεία Ελληνικών Τυπογραφικών Στοιχείων
Εταιρεία Ελλήνων Θεατρικών Συγγραφέων
Εταιρεία Ελλήνων Φιλολόγων
Εταιρεία Ηπειρωτικών Μελετών
Εταιρεία Ιστορικών και Επιγραφικών Σπουδών
Εταιρεία Κασιακών Μελετών
Εταιρεία Κυθηραϊκών Μελετών
Εταιρεία Λακωνικών Σπουδών
Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών
Εταιρεία Μελέτης Ελληνικής Διασποράς
Εταιρεία Μελέτης Ελληνικής Ιστορίας
Εταιρεία Μελέτης Ελληνικού Φιλοσοφικού Λόγου
Εταιρεία Μελέτης Επιστημών του Ανθρώπου
Εταιρεία Μελέτης Νέου Ελληνισμού
Εταιρεία Μελέτης της Ιστοριογραφίας και της Θεωρίας της Ιστορίας
Εταιρεία Μεσσηνιακών Αρχαιολογικών Σπουδών
Εταιρεία Μετάφραση
Εταιρεία Νεοελληνιστών της Γεωργίας
Εταιρεία Πελοποννησιακών Σπουδών
Εταιρεία Συγγραφέων
Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου
Εταιρία Δικαστικών Μελετών
Εταιρία Εικαστικών Τεχνών και Γραμμάτων
Εταιρία Θεάτρου «One-Way Eutopia»
Εταιρία Θεάτρου «Per-Theater-Formance»
Εταιρία Θεάτρου «Sforaris»
Εταιρία Θεάτρου «UtopiArt»
Εταιρία Θεάτρου «Ανέμη»
Εταιρία Θεάτρου «Αργώ»
Εταιρία Θεάτρου «Άσκηση»
Εταιρία Θεάτρου «Διαδρομή»
Εταιρία Θεάτρου «Δυτικά της Πόλης»
Εταιρία Θεάτρου «Η Ρόζμαρυ στην Κορυφή των Λόφων»
Εταιρία Θεάτρου «Ηθικόν Ακμαιότατον»
Εταιρία Θεάτρου «Μνήμη»
Εταιρία Θεάτρου «Οι Δύτες»
Εταιρία Θεάτρου «Όψεις»
Εταιρία Θεάτρου «Παίκτες»
Εταιρία Θεάτρου «Χώρος»
Εταιρία Θεάτρου «Ώρες»
Εταιρία Θεάτρου και Μιμικής «Η Αιώρια»
Εταιρία Οικονομικών Ερευνών
Εταιρία Ορχηστικής Τέχνης «Χορευτές»
Εταιρία Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ψυχικής Υγείας
Εταιρία Προστασίας Σπαστικών
Εταιρία Προώθησης Πολιτιστικού Σχεδιασμού
Εταιρία του Θεάτρου της Σιωπής
Εταιρία των Φίλων της Τέχνης του Θεάτρου
Εταιρία των Φίλων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου
Εταιρία των Φίλων του Πολεμικού Μουσείου
Εταιρία Χοροθεάτρου Οκτάνα
ΕΤΡΑ-Καλλιτεχνική μη Κερδοσκοπική Εταιρία
Ευρωπαϊκή Εταιρεία Νεοελληνικών Σπουδών
Ευρωπαϊκό Δίκτυο Έρευνας και Τεκμηρίωσης Παραστάσεων Αρχαίου Ελληνικού Δράματος
Ευρωπαϊκό Κέντρο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Μνημείων
Ευρωπαϊκό Κέντρο Επικοινωνίας και Πληροφόρησης
Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών
Ευώνυμος Οικολογική Βιβλιοθήκη
Εφορεία Παλαιοανθρωπολογίας - Σπηλαιολογίας Βορείου Ελλάδος
Εφορεία Παλαιοανθρωπολογίας - Σπηλαιολογίας Νοτίου Ελλάδος
Αλέξανδρος ΖΑΝΝΟΣ
Σταμάτης ΖΑΝΝΟΣ
Φωτεινή ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ
Νίκος ΖΕΡΒΗΣ
Γιάννης ΖΙΩΓΑΣ
Γιώργος ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΣ
Ανδρέας ΖΟΥΛΑΣ
Γεράσιμος (Μοναχός) ΖΟΥΜΗΣ (Μοναχός)
Ιωάννα ΖΟΥΜΠΕΡΗ
Όπυ ΖΟΥΝΗ
Ελένη ΖΥΜΗ
Χαριτίνη ΖΩΓΡΑΦΑΚΗ
Ζωγράφειο Λύκειο
Η εν Αθήναις Αρχαιολογική Εταιρεία
Η Οικοκυρική Βιοτεχνική Επαγγελματική Σχολή «Το Ελληνικό Σπίτι»
Η Φιλοσοφία της Μαγείας»
Ηθικόν Ακμαιότατον
Μανώλης ΗΛΙΑΚΗΣ
Δημήτριος ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ
Ηνωμένα Διεθνή Κολλέγια
Ηπειρωτική Εταιρεία
Η’ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων
Θαλής+Φίλοι
Θεατρική Λέσχη
Θεατρική Ομάδα «Eutopia»
Θεατρική Ομάδα «Αρμαδίλλος»
Θεατρική Ομάδα Εργαζομένων Πανεπιστημίου Πατρών
Θεατρική Ομάδα Παμμήτις του Πανεπιστημίου Αθηνών
Θεατρικός Οργανισμός «Θέσις»
Θεατρικός Οργανισμός «Μορφές»
Θεατρικοχορευτική Ομάδα κας Λίλλυς Βελισσαρίου
Θέατρο «Αναζήτηση»
Θέατρο «Άττις»
Θέατρο «Σημείο»
Θέατρο «Σκηνή του Βορρά»
Θεάτρο «Σφενδόνη»
Θέατρο της Άνοιξης
Θέατρο της Κούκλας
Θέατρο του Νέου Κόσμου-Νέα Σκηνή Τέχνης
Θέατρο του Νότου
Κωνσταντίνος ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
Θεολογική Ακαδημία Μόσχας
ΘΗΣΕΙΟ - Ένα Θέατρο για τις Τέχνες
Θίασος Κανιγκούτα
Κατερίνα ΘΩΜΑΔΑΚΗ
Χαρά ΙΑΚΩΒΙΔΟΥ
Ιατρικό Κέντρο Αποκατάστασης Θυμάτων Βασανιστηρίων
Ιδιωτική Συλλογή Μηλέων
Ίδρυμα «Άκτια Νικόπολις»
Ίδρυμα «Εγνατία»
Ίδρυμα «Η Θεοτόκος»
Ίδρυμα Αναστάσιος Γ. Λεβέντης «Αρχέλογος»
Ίδρυμα Βαρώνου Μιχαήλ Τοσίτσα
Ίδρυμα Γεώργιου Χαλκιόπουλου
Ίδρυμα Γιάννη Τσαρούχη
Ίδρυμα Διοικητικού Δικαίου Μ. Στασινόπουλου
Ίδρυμα Εθνικού και Θρησκευτικού Προβληματισμού
Ίδρυμα Ευάγγελου Αβέρωφ - Τοσίτσα
Ίδρυμα Ευσταθίας Ι. Κωστοπούλου
Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης
Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών
Ίδρυμα Λεωνίδα Ζέρβα
Ίδρυμα Λουκά και Ευάγγελου Μπελλώνια
Ίδρυμα Μάργαρη
Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού
Ίδρυμα Μελετών Ιονίου και Αδριατικού Χώρου
Ίδρυμα Μελετών Χερσονήσου του Αίμου
Ίδρυμα Μεσογειακών Μελετών
Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα
Ίδρυμα Μποδοσάκη
Ίδρυμα Νικολάου Π. Γουλανδρή
Ίδρυμα Οικονομικών και Βιομηχανικών Ερευνών (Ι.Ο.Β.Ε.)
Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας
ΙΔ’ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων
Ιερά Επισκοπή Κατάγκας του Κονγκό
Ιερά Κοινοβιακή Μονή Αγίου Διονυσίου Αγίου Όρους
Ιερά Μητρόπολις Αιτωλίας και Ακαρνανίας
Ιερά Μητρόπολις Αλεξανδρουπόλεως
Ιερά Μητρόπολις Αξώμης
Ιερά Μητρόπολις Άρτης
Ιερά Μητρόπολις Αττικής (Λύρειον Παιδικό Ίδρυμα)
Ιερά Μητρόπολις Γουμένισσας, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου
Ιερά Μητρόπολις Δέρκων
Ιερά Μητρόπολις Δημητριάδος
Ιερά Μητρόπολις Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης
Ιερά Μητρόπολις Ζίχνων και Νευροκοπίου
Ιερά Μητρόπολις Θεσσαλιώτιδος
Ιερά Μητρόπολις Καλαβρύτων
Ιερά Μητρόπολις Καλύμνου και Αστυπάλαιας
Ιερά Μητρόπολις Κισάμου - Σελίνου
Ιερά Μητρόπολις Κυδωνίας και Αποκορώνου
Ιερά Μητρόπολις Λαοδικείας
Ιερά Μητρόπολις Μαρώνειας και Κομοτηνής
Ιερά Μητρόπολις Μεσσηνίας
Ιερά Μητρόπολις Μονεμβασιάς και Σπάρτης
Ιερά Μητρόπολις Ναυπάκτου
Ιερά Μητρόπολις Νικοπόλεως και Πρεβέζης
Ιερά Μητρόπολις Ξάνθης
Ιερά Μητρόπολις Ορεστιάδος και Διδυμοτείχου
Ιερά Μητρόπολις Περιστερίου
Ιερά Μητρόπολις Πολυάνης και Κιλκισίου
Ιερά Μητρόπολις Πριγκιποννήσων
Ιερά Μητρόπολις Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης
Ιερά Μητρόπολις Φιλαδελφείας, Αμμάν Ιορδανίας
Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου στην Κανά, Γαλιλαία
Ιερά Μονή Θεοβαδίστου Όρους Σινά, Αγία Αικατερίνη
Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Βαρνακόβης- Ευπάλιο Δωρίδος
Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Μικροκάστρου - Σιατίστης
Ιερά Μονή Μεγάλου Μετεώρου (Μεταμορφώσεως)
Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως Σωτήρος Ναυπάκτου
Ιερά Μονή Οσίου Δαυίδ «Γέροντος»
Ιερά Μονή Οσίου Λουκά
Ιερά Μονή Σίμωνος Πέτρας Αγίου Όρους
Ιερά, Βασιλική, Σταυροπηγιακή και Πατριαρχική Μονή Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου της Πάτμου
Ιερά, Βασιλική, Σταυροπηγιακή και Πατριαρχική Μονή Κουτλουμουσίου Αγίου Όρους
Ιερόν Κάθισμα Οσίου Χριστοδούλου Αλυκών Πάτμου
Ιερόν Κελλίον Αγ. Αθανασίου του Αθωνίτου
Ιερός Ναός Αγίας Βαρβάρας Αργυρουπόλεως
Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Αργυρουπόλεως
Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος κοινότητας Σπερχογείας
Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου Ακαδημίας Πλάτωνος
Ιερός Ναός Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Καλαμάτας
Ιερός Ναός Αγίου Μελετίου Σεπολίων
Ιερός Ναός Αγίου Παύλου Ψαρρών Αθηνών
Ιερός Ναός Αγίων Αποστόλων Γαΐου Παξών
Ιερός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Χαλανδρίου
Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο χωριό Δίλοφο του Δήμου Σπερχειάδος Φθιώτιδος
Ιερός Ναός Παναγίας της Ελεούσας Κάστρου Σίφνου
Ιερός Ναός του Τίμιου Προδρόμου
ΙΖ’ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων
Σόνια ΙΛΙΝΣΚΑΓΙΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ
Ινστιτούτο Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας και Βυζαντινής Ιστορίας της Τέχνης– Universitat Wien
Ινστιτούτο Διεθνούς Δικαίου και Διεθνών Σχέσεων
Ινστιτούτο Εναλίων Αρχαιολογικών Ερευνών
Ινστιτούτο Έρευνας Μουσικής Ακουστικής
Ινστιτούτο Πολιτικής Κοινωνιολογίας
Ινστιτούτο Προστασίας Περιβάλλοντος και Τουριστικής Ανάπτυξης
Ινστιτούτο της Δανίας στην Αθήνα
Ινστιτούτο Φωνητικής Τέχνης και Έρευνας Σπύρος Σακκάς
Ιόνιο Πανεπιστήμιο
Ιόνιος Εταιρία Ιστορικών Μελετών
Ιστορική και Εθνολογική Εταιρία της Ελλάδος– Εθνικό Ιστορικό Μουσείο
Ιστορική και Λαογραφική Εταιρία Σερρών –Μελενίκου
Ιστορική Λαογραφική Εταιρεία Μέσης Κέρκυρας
Ιστορικό Αρχείο - Μουσείο Ύδρας
Ιστορικό Αρχείο Αιγαίου «Εργάνη»
ΙΣΤ’ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασσικών Αρχαιοτήτων
Κωνσταντίνος ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
Βασίλης ΚΑΖΑΣΟΓΛΟΥ
Ολυμπία ΚΑΖΗ
Αγγελική ΚΑΘΑΡΙΟΥ
Φωτεινή ΚΑΪΜΑΚΗ
Καΐρειος Βιβλιοθήκη
Αλέξανδρος ΚΑΚΑΒΑΣ
Στέφανος ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ
Βαγγέλης ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ
Χάρις ΚΑΛΛΙΓΑ
Αλέξανδρος ΚΑΛΛΙΓΑΣ
Ιωάννης ΚΑΛΛΙΟΝΤΖΗΣ
Καλλιτεχνική Εστία Συνθετών
Καλλιτεχνική Εταιρία «Αξάνα»
Καλλιτεχνική Ομάδα «Persona»
Καλλιτεχνική Σχολή Κέρκυρας
Καλλιτεχνικός Οργανισμός «Φάσμα»- Απλό Θέατρο
Καλλιτεχνικός Οργανισμός Δήμου Βόλου, Τμήμα Εικαστικών
Καλλιτεχνικός Σύλλογος Δημοτικής Μουσικής «Δόμνα Σαμίου»
Γιώργος ΚΑΛΟΥΔΗΣ
Δήμητρα ΚΑΜΑΡΙΝΟΥ
Παναγιώτης ΚΑΜΠΑΝΗΣ
Κατερίνα ΚΑΝΑ
Νίκη ΚΑΝΑΓΚΙΝΗ
Ιόνιαν Ηλίας ΚΑΝΤΕΣΑ
Δούκας ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ
Δανάη ΚΑΡΑ
Νεκτάριος ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ
Ακύλλας ΚΑΡΑΖΗΣΗΣ
Ιωάννης ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ
Ιουλία ΚΑΡΑΛΗ
Γεράσιμος ΚΑΡΑΜΠΕΛΙΑΣ
Χαρίτωνας ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ
Δημήτρης ΚΑΡΓΙΩΤΗΣ
Βασίλης ΚΑΡΔΑΣΗΣ
Χαράλαμπος ΚΑΡΟΥΣΟΣ
Μανώλης ΚΑΡΠΑΘΙΟΣ
Σπύρος ΚΑΡΥΔΗΣ
Αγλαΐα ΚΑΣΔΑΓΛΗ
Μαριγώ ΚΑΣΣΗ
Κυριάκος ΚΑΣΣΗΣ
Κυριάκος ΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ
Τάκης ΚΑΤΣΟΥΛΙΔΗΣ
Ερατοσθένης ΚΑΨΩΜΕΝΟΣ
Κέντρο Αιγαιακών Λαογραφικών και Μουσικολογικών Ερευνών
Κέντρο Δηλητηριάσεων
Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρίες «Ο Άγιος Παντελεήμων»
Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας Νόησις
Κέντρο Διεθνούς και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Δικαίου
Κέντρο Δικανικών Μελετών
Κέντρο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος
Κέντρο Έρευνας και Συντήρησης Αρχαιολογικού Υφάσματος
Κέντρο Λαογραφικών Μελετών Καλαμάτας
Κέντρο Λόγου και Τέχνης
Κέντρο Μελέτης και Έρευνας του Ελληνικού Θεάτρου - Θεατρικό Μουσείο
Κέντρο Οδυσσειακών Σπουδών – Κέντρο Περίθαλψης Παίδων «Ο Άγιος Δημήτριος»
Κέντρο Πολιτικής Έρευνας και Επιμορφώσεως
Κέντρο Πολιτισμού «Ελεύθερη Έκφραση»
Κέντρο Υφαντικής Τέχνης
Κέντρο Χαρακτικής Αθηνών
Κέντρο – Νεοελληνικών Σπουδών, Έδρα Νίκος Καζαντζάκης
Κερκυραϊκή Ένωση Γραμμάτων και Τέχνων-Περιοδικό «Πόρφυρας»
Κερκυραϊκό Χορόδραμα
Νίκος ΚΕΣΣΑΝΛΗΣ
Παναγιώτης ΚΙΜΟΥΡΤΖΗΣ
Κινηματογραφική Λέσχη Καρύστου
Πασχάλης ΚΙΤΡΟΜΗΛΙΔΗΣ
Φρόσω ΚΛΑΜΠΑΝΙΣΤΗ
Μαρία ΚΛΩΝΑΡΗ
Δημήτρης ΚΟΖΑΡΗΣ
Κοινότητα Κυπρινού Έβρου
Κοινότητα Ολυμπιάδος Κοζάνης
Κοινότητα Ολυμπιάδος Νομαρχίας Χαλκιδικής
Κοινότητα Σπερχογείας Μεσσηνίας
Κοινωνικός και Πολιτιστικός Σύλλογος «Αρχαία Φενεός»
Κοινωφελές Ίδρυμα «Βοτανικός Κήπος Ιουλίας και Αλεξάνδρας Ν. Διομήδους»
Κοινωφελές Ίδρυμα «Τράπεζα Τροφίμων - Για την Καταπολέμηση της Πείνας»
Κοινωφελές Ίδρυμα Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Σπουδών Μυστρά
Παναγιώτης ΚΟΚΟΡΑΣ
Βασίλης ΚΟΛΩΝΑΣ
Χρυσούλα ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ
Σπυριδούλα ΚΟΝΤΟΡΛΗ- ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Χάρης ΚΟΝΤΟΣΦΥΡΗΣ
Ιωάννης ΚΟΡΙΝΘΙΟΣ
Λίνα ΚΟΡΜΑΖΟΠΟΥΛΟΥ
Κατερίνα ΚΟΡΡΕ – ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Γεώργιος ΚΟΡΡΕΣ
Αντόνιο ΚΟΡΣΟ (Antonio CORSO)
Βασίλης ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΣ
Παναγιώτης ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΣ
Μαρία ΚΟΤΖΑΜΑΝΗ
Σοφία ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗ
Ελένη ΚΟΥΚΚΟΥ
Μπεν ΚΟΥΛΕΝΤΙΑΝΟΣ
Θάνος ΚΟΥΛΟΣ
Αικατερίνη ΚΟΥΜΑΡΙΑΝΟΥ
Δημήτρης ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΣ
Έλενα ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ
Θεόδωρος ΚΟΥΡΕΜΠΑΝΑΣ
Νίκος ΚΟΥΡΚΟΥΜΕΛΗΣ
Χάρης ΚΟΥΤΕΛΑΚΗΣ
Μιχαήλ ΚΟΥΤΕΛΛΑΣ
Κορίνα ΚΟΥΤΟΥΖΗ
Εμμανουήλ ΚΟΥΤΟΥΛΑΚΗΣ
Γεώργιος ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Κρατική Σχολή Ορχηστικής Τέχνης
Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης
Δημήτριος ΚΡΕΚΟΥΚΙΑΣ
Βασίλης ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ
Δημήτριος ΚΡΟΚΙΔΗΣ
Καλλιόπη ΚΡΥΣΤΑΛΛΗ-ΒΟΤΣΗ
Ελένη ΚΥΠΡΑΙΟΥ
Φώτης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
Μαρία ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΥΔΑΚΗ-ΚΙΤΡΟΜΗΛΙΔΟΥ
Γιάννης ΚΩΤΣΑΔΑΜ
Αμαλία ΚΩΤΣΑΚΗ
Νικόλαος ΛΑΑΡΗΣ
Γεώργιος ΛΑΒΒΑΣ
Φωτεινή ΛΑΔΑΚΗ
Παντελής ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
Λαϊκή Βιβλιοθήκη Βόλου
Λαϊκή Βιβλιοθήκη και Πινακοθήκη Σύγχρονης Ελληνικής Τέχνης Καλαμάτας
Λαμπριάδειος Οικοκυρική Σχολή Άνω Πεδινών (Σουδενών) Ιωαννίνων
Φώτος ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ
Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας
Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας - Θράκης
Λαογραφικό και Ιστορικό Μουσείο Αμπελακίων
Λαογραφικό και Ιστορικό Μουσείο Λάρισας
Λαογραφικό Μουσείο Μυκόνου
Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης
Λαογραφικό Μουσείο Στεμνίτσας
Λαογραφικός Όμιλος «Φίλοι της παράδοσης»
Γιώργος ΛΑΠΠΑΣ
Νικόλαος ΛΑΣΚΑΡΗΣ
ΛΒ’ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων
Αλέκος ΛΕΒΙΔΗΣ
Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας
Αικατερίνη ΛΙΑΜΠΗ
Λυκούργος ΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ
Ευτυχία ΛΙΑΤΑ
Καλλιόπη ΛΙΜΝΑΙΟΥ-ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ
Χρήστος ΛΟΥΚΟΣ
Βασίλης ΛΟΥΛΕΣ
Λύκειον των Ελληνίδων
Λύκειον των Ελληνίδων Καλαμάτας
Λύκειον των Ελληνίδων στην Τσεχική Δημοκρατία
Ελένη ΛΥΚΙΑΡΔΟΠΟΥΛΟΥ
Μondadori Electa Publications
Σοφία ΜΑΓΚΛΑΡΑ
Αλέξανδρος ΜΑΖΑΡΑΚΗΣ-ΑΙΝΙΑΝ
Αργυρώ ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗ
Μακεδονική Καλλιτεχνική Εταιρεία «Τέχνη»
Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
Ανδρονίκη ΜΑΚΡΗ
Αθανασία ΜΑΛΑΓΑΡΔΗ
Χρύσα ΜΑΛΤΕΖΟΥ
Ευγενία ΜΑΜΑΛΗ
Ντιμίτρου ΜΑΝΤΑ (Dimitru MADA)
Γκάμπριελ ΜΑΝΤΡΙΛΑ (Gabriel MANDRILA)
Έλενα ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ
Εύη ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ
Κωνσταντίνος ΜΑΡΙΤΣΑΣ
Αθανάσιος ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ
Νίκος ΜΑΡΚΟΥ
Δημήτρης ΜΑΡΩΝΙΤΗΣ
Ευγενία ΜΑΣΤΡΟΜΑΝΩΛΗ
Θεοφάνης ΜΑΥΡΙΔΗΣ
Μαρία ΜΑΥΡΙΚΟΥ
Καίτη ΜΑΥΡΟΜΑΤΗ
Εμμανουήλ ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ
Ευστάθιος ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ
Χρήστος ΜΑΧΑΙΡΙΔΗΣ
Μεγάλη του Γένους Σχολή
Ελισάβετ ΜΕΛΑ-ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ
Φραγκίσκη ΜΕΛΙΣΣΑ
Ιωάννης ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ
Μέριμνα Ποντίων Κυριών
Μέριμνα, Εταιρία για τη Φροντίδα Παιδιών και Οικογενειών στην Αρρώστια και στο Θάνατο
Σπύρος ΜΕΡΚΟΥΡΗΣ
Μερόπειο Φιλανθρωπικό Σωματείο
Θεμιστοκλής ΜΕΡΣΙΝΗΣ
Μεσογειακό Ινστιτούτο Κινηματογράφου
Μαρία ΜΕΤΑΞΑΚΗ
Αναστασία ΜΗΛΙΤΣΗ-ΝΙΚΑ
Άλκηστις ΜΗΛΙΩΝΗ
Χαράλαμπος ΜΗΝΑΟΓΛΟΥ
Μητρόπολις Ορθοδόξων Αρμενίων Ελλάδος
Ζωή ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ
Μια Φύση, Διεθνές Δίκτυο για τη Φύση
Μικρό Χορευτικό Θέατρο
Ευαγγελία ΜΙΜΙΔΟΥ
Άμυ ΜΙΜΣ- ΣΙΛΒΗΡΙΔΗ
Θεανώ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ
Γιάννης ΜΙΧΑΛΟΥΔΗΣ
Φλώρα ΜΙΧΕΛΑΚΗ
Σίμων Μοναχός
Μονεμβασιώτικος Όμιλος
Μονόκερως
Μορφωτικό Κέντρο Ιθάκης
Μορφωτικός Εξωραϊστικός Όμιλος Περδικακίου «Το Σακαρέτσι»
Μορφωτικός Όμιλος Κατασταρίου Ζακύνθου
Μορφωτικός Ποντιακός Σύλλογος «Ο Υψηλάντης»
Μορφωτικός Σύλλογος Αρφαρών «Η Αναγέννηση»
Μορφωτικός Σύλλογος Μεσσηνίας
Ελένη ΜΟΥΑΤΣΟΥ
Ξενοφών ΜΟΥΣΑΣ
Μουσείο - Πολιτισμικό Κέντρο Αγίου Κωνσταντίνου
Μουσείο Herakleidon
Μουσείο Ασιατικής Τέχνης Κερκύρας
Μουσείο Βορρέ Σύγχρονης Ελληνικής Τέχνης και Λαογραφίας
Μουσείο Βυζαντινής Τέχνης Ιωαννίνων
Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού
Μουσείο Γ. Γουναρόπουλου Δήμου Ζωγράφου
Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα
Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας
Μουσείο Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης
Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης
Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης
Μουσείο Μπενάκη
Μουσείο Παξών
Μουσείο Σολωμού και Επιφανών Ζακυνθίων
Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Φλώρινας
Μουσείο της Πόλεως των Αθηνών, Ίδρυμα Βούρου-Ευταξία
Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης
Μουσείο Χαρακτικής Τάκη Κατσουλίδη
Μουσικά Νειάτα Ελλάδος
Μουσική του Παιδιού
Μουσικό Θεατρικό- Κέντρο Ερευνών και Παραστάσεων
Μουσικό Λαογραφικό Αρχείο Μέλπως Μερλιέ
Μουσικό Σωματείο Τζίνα Μπαχάουερ
Μουσικός Οίκος Μάριος Νικολαΐδης
Μουσικοφιλολογικός και Καλλιτεχνικός Σύλλογος «Ο Ακρίτας»
Μουσικοφιλολογικός Όμιλος «Ορφεύς»
Μουσικοφιλολογικός Σύλλογος «Σκουφάς»
Αλίκη ΜΟΥΣΤΑΚΑ
Αθηνά ΜΠΑΖΟΥ
Καλλιόπη ΜΠΑΙΚΑ
Εμανουέλλα ΜΠΑΚΟΛΑ
Μανώλης ΜΠΑΜΠΟΥΣΗΣ
Γρηγόρης ΜΠΕΛΙΒΑΝΑΚΗΣ
Μπενάκειο Παιδικό Ίδρυμα Κηφισιάς
Βασίλειος ΜΠΕΡΕΤΗΣ
Άντονυ ΜΠΕΡΚ
Βένια ΜΠΕΧΡΑΚΗ
Αθηνά ΜΠΟΛΕΤΗ
Άρης ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΣ
Χρύσα ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ
Γιώργος ΜΠΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ
Ζακ ΜΠΟΥΣΑΡ (Jacques BOUCHARD)
Σταμάτιος ΜΠΟΥΣΕΣ
Γιάννης ΜΠΟΥΤΕΑΣ
Θεόδωρος ΜΠΡΕΔΗΜΑΣ
Παναγιώτης ΜΥΛΩΝΑΣ
Θανάσης ΜΩΡΑΪΤΗΣ
Λία ΝΑΛΜΠΑΝΤΙΔΟΥ
Ναυτικό και Εθνολογικό Μουσείο Γαλαξειδίου
Ναυτικό Μουσείο Αιγαίου
Ναυτικό Μουσείο Ελλάδος
Ναυτικό Μουσείο Κρήτης
Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας «Ο Ποσειδών»
Νεοελληνικών Σπουδών, Έδρα Νίκος Καζαντζάκης
Καλλιόπη ΝΙΚΗΤΑ
Κωνσταντίνα ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
Άννα ΝΟΒΟΚΑΤΚΟ
Άννα ΝΟΒΟΚΑΤΚΟ (Anna NOVOKHATKO)
Νοητή Γραμμή
Ευαγγελία ΝΟΜΙΔΟΥ
Νομισματικό Μουσείο
Ανδρέας ΝΤΑΡΛΑΣ
Ούγιες ΝΤΟΥΜΠΡΑΒΚΑ (Ujes DUBRAVKA )
Ζάφος ΞΑΓΟΡΑΡΗΣ
Βάνα ΞΕΝΟΥ
Έφη ΞΗΡΟΥ
Ο Κορμοράνος
Οι Δον Κιχώτες
Οι Φίλοι της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας
Οι Φίλοι της Κρατικής Σχολής Ορχηστικής Τέχνης
Οι Φίλοι της Σχολής Καλών Τεχνών
Οι Φίλοι του Λαογραφικού και Εθνολογικού Μουσείου Μακεδονίας
Αφροδίτη ΟΙΚΟΝΟΜΕΑ-ΠΑΝΙΤΣΑ
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Μαρία ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
Οικουμενική Μη Κυβερνητική Οργάνωση «Oecumenica»
Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως
Ολυμπιακό Κέντρο Φιλοσοφίας και Παιδείας
Μαρίνα ΟΛΥΜΠΙΟΥ-ΛΥΚΟΥΡΓΟΥ
Ομάδα «Κέντρο Χαρακτικής»
Ομάδα «Πράσσειν Άλογα»
Ομάδα Αποφοίτων της Σχολής Καλών Τεχνών του Dusseldorf
Ομάδα Αρχαιολογίας Τοπίου
Ομάδα Εδάφους
Ομάδα Ελλήνων Χαρακτών και Ζωγράφων
Ομάδα Θεάτρου HEART
Ομάδα Θεάτρου ΠΡΟΝΤΟΥ
Ομάδα Καλλιτεχνών ΑΦΗ
Ομάδα Μουσικού Θεάτρου «ΟΠΕRA»
Ομάδα Σύγχρονου Χορού «Πρόσκαιρη Σύνθεση»
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Πέρσας Σταματοπούλου
Ομάδα Χορού «Griffon»
Ομάδα Χορού «Rootlessroot»
Ομάδα Χορού «sinequanon»
Ομάδα Χορού «Αγγελόσκονη»
Ομάδα Χορού «Έλιξ»
Ομήρειον Πνευματικό Κέντρο Χίου
Όμιλος Διαφυλάξεως Πολιτιστικής Κληρονομιάς Κεφαλληνίας - Ιθάκης
Όμιλος Εθελοντών
Όμιλος Ελληνικών Τεχνών
Όμιλος Ελλήνων Ψυχαναλυτών
Όμιλος Μελέτης Ελληνικού Διαφωτισμού
Όμιλος Μεταλυκιακών Σπουδών και Κατάρτισης Ανατόλια
Ομοσπονδία Κωφών Ελλάδος
Οργανισμός «ΣΧΕΔΙΟΝ ΦΑΣΟΥΛΗΣ»
Οργανισμός Μεγάρου Μουσικής Αθηνών
Οργανισμός Παιδικών και Εφηβικών Βιβλιοθηκών
Οργανισμός Πολιτιστικοί Ορίζοντες
Ορθόδοξος Θεολογική Ακαδημία της Εκκλησίας της Αλβανίας
Ορίζοντες - Ανθρωπιστικές και Πολιτιστικές Δράσεις
Ορφανοτροφείο Θηλέων «Η Αγία Ταβιθά»
Ορφανοτροφείο Θηλέων Ι. και Μ. Χατζηκυριάκου
Ορχήστρα Δωματίου Εθνικής Λυρικής Σκηνής Ορχήστρα των Χρωμάτων
Απόστολος ΠΑΛΗΟΣ
Λάζαρος ΠΑΜΠΕΡΗΣ
Νάκης ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ
Νίκος ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
Αναστασία ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ
Αντώνιος ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ
Νικόλαος ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ
Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων
Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση
Πανελλήνιος Σύλλογος Ορθοπεδικής Θεραπείας με Χειρισμούς
Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων της Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας
Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αιθουσών Τέχνης
Πανελλήνιος Σύνδεσμος Ελληνίδων Μητέρων
Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης
Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Πανεπιστήμιο Κρήτης
Πανεπιστήμιο Πειραιώς
Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών
Αλέξανδρος ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΒΕΝΕΤΑΣ
Μαρία ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Τομ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Tom PAPADIMITRIOU)
Αναστασία ΠΑΠΑΔΙΑ- ΛΑΛΑ
Άγγελος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Ισιδώρα ΠΑΠΑΔΡΑΚΑΚΗ
Ειρήνη ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ
Ηρακλής ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ
Γιάννης ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΟΥ
Μανώλης ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗΣ
Σάνια ΠΑΠΠΑ
Λένα ΠΑΠΠΑ-ΜΑΡΙΝΟΥ
Μυρτώ ΠΑΡΑΣΧΗ
Πατριαρχείον Αλεξανδρείας και Πάσης Αφρικής
Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών
Πατριαρχικός Ναός Αγίου Χαραλάμπους Βεβεκίου
Τάσος ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
Μαρία ΠΑΥΛΟΥ
Πειραματική Σκηνή Καλαμάτας
Πειραματική Σχολή Τέχνης
Πειραματικό Θέατρο
Πελοποννησιακό Λαογραφικό Ίδρυμα
Αναστασία ΠΕΠΟΝΗ
Κωνσταντίνα ΠΕΠΠΑ-ΔΕΛΜΟΥΖΟΥ
Περιοδικό «ARTI»
Περιοδικό «Γιατί»
Περιοδικό «Μανδραγόρας»
Περιοδικό «Σύγχρονα Θέματα»
Περίπλους – Πνευματική και Καλλιτεχνική Εταιρία «Δεσμοί»
Σωκράτης ΠΕΤΜΕΖΑΣ
Πάρης ΠΕΤΡΙΔΗΣ
Νικόλαος ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ
Αλεξία ΠΕΤΣΑΛΗ-ΔΙΟΜΗΔΗ
Βαγγέλης ΠΕΤΣΑΛΗΣ
Νικόλας ΠΗΛΑΒΑΚΗΣ
Δέσποινα ΠΙΚΟΠΟΥΛΟΥ- ΤΣΟΛΑΚΗ
Φοίβος ΠΙΟΜΠΙΝΟΣ
Ειρήνη ΠΙΠΕΡΙΓΚΟΥ-ΚΥΡΙΑΖΗ
Πνευματικό και Πολιτιστικό Κέντρο Δερβιζιανών
Πνευματικό Κέντρο Δήμου Λευκαδίων
Πνευματικό Κέντρο Δήμου Σπερχειάδος
Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ταύρου
Πνευματικό Πολιτιστικό Κέντρο Ραφήνας
Πνευματικός Φάρος Ιωαννίνων
Πολιτιστική Εταιρεία «Πανόραμα»
Πολιτιστικό Αναπτυξιακό Κέντρο Θράκης (Π.Α.ΚΕ.ΘΡΑ.)
Πολιτιστικό Ίδρυμα Γ. Αγγελίνη & Πίας Χατζηνίκου
Πολιτιστικός Οργανισμός «ΑΙΩΝ»
Πολιτιστικός Σύλλογος «Ύρια»
Πολιτιστικός Σύλλογος Αμπελακίων
Πολιτιστικός Σύλλογος Απανταχού Μαυρομματαίων «Η Αρχαία Μεσσήνη»
Πολιτιστικός Σύλλογος Άρτας «Ο Μακρυγιάννης»
Πολιτιστικός Σύλλογος Ολυμπιάδος «Αρχαία Στάγειρα»
Πολιτιστικός Σύλλογος Παχειάς Ράχης Αίγινας «Το Ελλάνιο Όρος»
Πολιτιστικός Σύλλογος Σεισάρχων
Πολιτιστικός Σύλλογος Τερόβου-Ραψαίων Ιωαννίνων «Κ. Φρεαρίτης»
Πολιτιστικός Σύνδεσμος Αποκουρητών Αιτωλίας «Κοσμάς ο Αιτωλός»
Χριστίνα ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΟΥ
Γιάννης ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ
Στόινα ΠΟΡΟΜΑΝΣΚΑ
Δημήτρης ΠΟΡΤΟΛΟΣ
Ελένη ΠΟΤΑΓΑ - ΣΤΡΑΤΟΥ
Κωνσταντίνος ΠΟΥΛΑΚΟΣ
Βάλτερ ΠΟΥΧΝΕΡ
Προικοννησιακός Σύνδεσμος
Χαρά ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ
Πρότυπο Μουσικό Κέντρο Πειραιά
Μιρέλα (Mirela PRUNEA) ΠΡΟΥΝΕΑ (Mirela PRUNEA)
Πρωτέας
Μυρτώ - Μαρία ΡΑΓΓΑ
Στέλιος ΡΑΜΦΟΣ,
Χρήστος ΡΕΠΠΑΣ
Τάσος ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Ριζάρειος Εκκλησιαστική Σχολή
Δημήτρης ΡΟΕ-ΟΥΛΟΦ
Γιάννης ΡΟΥΣΚΑΣ
Ανδρέας ΡΟΥΣΣΟΠΟΥΛΟΣ
Αναστασία ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΑΔΗ
Μάνθος ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΣ
Ειρήνη ΣΑΡΙΟΓΛΟΥ- ΣΚΩΤΤ
Φανή ΣΑΡΡΗ
Αθανάσιος ΣΙΔΕΡΗΣ
Τάσος ΣΙΔΕΡΗΣ
Γιάννης ΣΙΜΩΝΙΔΗΣ
Χαρίκλεια ΣΚΙΑ- ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ
Τριαντάφυλλος ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ
Στέλιος ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ
Νίκος ΣΟΪΛΕΝΤΑΚΗΣ
Έλλη ΣΟΛΟΜΩΝΙΔΟΥ-ΜΠΑΛΑΝΟΥ
Μαρσέλ ΣΠΙΝΕΪ
Νίκος ΣΤΑΘΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Γιώργος ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ
Δημήτριος ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ
Μαρία ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ
Mαρίλια ΣΤΑΥΡΙΔΟΥ
Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών Δωδεκανήσου
Στέγη Φιλότεχνων Φλώρινας
Λουσιάν Τομά ΣΤΕΦΑΝ
Λουσιάν Τομά (Lucian Toma STEFAN) ΣΤΕΦΑΝ
Εύα ΣΤΕΦΑΝΗ
Θεοδοσία ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ-ΤΙΒΕΡΙΟΥ
Δημοσθένης ΣΤΡΑΤΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Γεωργία ΣΤΡΑΤΟΥΛΗ
Αγνή ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΗ
Μαρία ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΟΥ
Ευστρατία ΣΥΓΚΕΛΛΟΥ
Σύγχρονο Ωδείο Θεσσαλονίκης
Σύλλογος - Σωματείο Γονέων και Φίλων Αυτιστικών Ατόμων Ν. Έβρου «Ο Άγιος Βασίλειος»
Σύλλογος «Οι Φίλοι της Μουσικής»
Σύλλογος Αναστηλώσεως και Συντηρήσεως Ιερού Ναού Αγίων Αποστόλων Κυψέλης (Κωνσταντίνου Κανάρη)
Σύλλογος Ανεγέρσεως Ιερού Ναού Αγίων Πέτρου και Παύλου Βαρυμπόμπης
Σύλλογος Ανεγέρσεως Ιερού Ναού Ζωοδόχου Πηγής
Σύλλογος Ανεγέρσεως Ιερού Ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου «Παναγίτσα»
Σύλλογος Απανταχού Αμαραντιωτών «Το Μαστρόγιαννη»
Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου «Ο Φιλόλογος»
Σύλλογος Αρτεμισίων Αθήνας
Σύλλογος Βορειοηπειρωτών
Σύλλογος για την Ελληνική Γλώσσα και τον Πολιτισμό «ΔΙΑ.ΛΟΓΟΣ»
Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας
Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Συγχρόνου Ωδείου Θεσσαλονίκης
Σύλλογος Γονέων Παιδιών και Πασχόντων από Μεσογειακή Αναιμία
Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες «Το Εργαστήρι»
Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων των Αυτιστικών Παιδιών S.O.S.
Σύλλογος Διάδοσης Πρωτοποριακής Μουσικής «Disson Art»
Σύλλογος Διλόφου Φθιώτιδος
Σύλλογος Εκπαιδεύσεως Νεανίδων
Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων
Σύλλογος Ιμβρίων Αθηνών
Σύλλογος Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας «Η Μνημοσύνη»
Σύλλογος Κατιρλιωτών «Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος»
Σύλλογος Κοινωφελών Έργων Μυλοποτάμου Κυθήρων
Σύλλογος Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης «Οι Φίλοι της Μουσικής»
Σύλλογος Κυριών ο Ευαγγελισμός-Ζαρίφειος Βιοτεχνική Σχολή
Σύλλογος Λεβαδέων «Ο Λάμπρος Κατσώνης»
Σύλλογος Μερίμνης Ανηλίκων
Σύλλογος Μεταπτυχιακών Σπουδαστών Ιστορίας - Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών
Σύλλογος Οικολόγων Ύδρας «Η Υδραίϊσα Φώκια»
Σύλλογος Παλαιομαννιτών Αιτωλοακαρνανίας «Η Σαύρια»
Σύλλογος Πεζοπόρων Ορειβατών Καλαμάτας «Ο Ευκλής»
Σύλλογος Περίθαλψης και Προστασίας Άγριων Ζώων «Αλκυόνη»
Σύλλογος Πολυτέκνων Γονέων Εορδαίας
Σύλλογος προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής «Σίμων Καρράς»
Σύλλογος προς Διάδοσιν των Γραμμάτων «Ιθώμη»
Σύλλογος Προστασίας Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες Καρύστου
Σύλλογος Πυρσογιαννιτών
Σύλλογος Πωγωνιανής «Η Πρόοδος»
Σύλλογος Σαρακατσαναίων Ν. Έβρου
Σύλλογος των Απανταχού Βυτιναίων και Φίλων της Βυτίνας «Ο Άγιος Τρύφων»
Σύλλογος των εν Ελλάδι Ζωγραφειωτών
Σύλλογος Φιλοτέχνων Βόλου
Σύλλογος Φίλων Γενναδείου Βιβλιοθήκης
Σύλλογος Φίλων Διασώσεως και Διαδόσεως του Κοπανελιού «Η Χριστίνα»
Σύλλογος Φίλων Μοναστηρίου «Παναγία η Αμπελακιώτισσα»
Σύλλογος Φίλων Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα
Σύλλογος Φίλων Νεολιθικού Μουσείου Διρού
Σύλλογος Φίλων Νέου Ελληνικού Κουαρτέτου
Σύλλογος Φίλων Νομαρχιακού Γενικού Ογκολογικού Νοσοκομείου «Οι Άγιοι Ανάργυροι»
Σύλλογος Φίλων του Μουσείου Μάνης «Μιχ. Κάσση»
Συμβούλιο Αποδήμου Ελληνισμού – 1ο Συμπόσιο των Επτά Σοφών της Καρδιοχειρουργικής
Σύνδεσμος Γαλαξιδειωτών
Σύνδεσμος Γραμμάτων και Τεχνών Ν. Κοζάνης
Σύνδεσμος Ευελπίδων Μελενίκου
Σύνδεσμος Μεγαλοσχολιτών
Σύνδεσμος Παναγιωτών (Ζερζοβιτών) «Ο Άγιος Νικόλαος»
Σύνδεσμος Συμπαραστάσεως Εθνικών Ελληνικών Μειονοτήτων «Ελληνική Αλληλεγγύη»
Σύνδεσμος των εν Αττική Λαγκαδινών
Σύνδεσμος Φίλων Γραμμάτων και Τεχνών Καβάλας
Σύνδεσμος Φοιτησάντων εν τη Τσοτυλίω Σχολή
Συνέδριο «Ο Ernest Renan και η Ελλάδα»
Συνέδριο Ευρωπαϊκής Επιτροπής Πολιτικής Δικονομίας
Συνέδριο με θέμα «Economic Thought and Economic Reality in Ancient Greece»
Συνεργείο Τεχνών
Ευγενία ΣΥΡΙΩΤΗ
Σχολή Χίλλ
Σχολή Χορού Αγάπης Ευαγγελίδη
Σώμα Ελληνίδων Οδηγών
Σώμα Ελληνίδων Οδηγών Καλαμάτας
Σώμα Ελλήνων Προσκόπων
Σωματείο «Άσυλο του Παιδιού»
Σωματείο «Αύρα»
Σωματείο «Ελληνική Μέριμνα»
Σωματείο «Κατασκηνώσεις Χαρούμενα Παιδιά, Χαρουμένα Νιάτα»
Σωματείο «Μεταμόρφωσις του Σωτήρος»
Σωματείο «Οφέλτης - Ο Φίλος της Νεμέας»
Σωματείο για την Τέχνη «Αύρα»
Σωματείο Γονέων και Φίλων Νοητικά Υστερούντων Ατόμων «Ο Άγιος Νικόλαος»
Σωματείο Κοινωνικής Μέριμνας «Αρωγή»
Σωματείο Παιδική Χορωδία Αγίας Τριάδος
Σωματείο των Φίλων της Σχολής Χιλλ
Σωματείο Φίλων Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού
Σωματείο Φίλων του Μουσείου Μηλεών Πηλίου και του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης
Ταινιοθήκη της Ελλάδος - Μουσείο Κινηματογράφου
Βασίλειος ΤΑΚΗΣ
Ταμιείον Θράκης
Τεχνικό Μουσείο Θεσσαλονίκης
Αλέξανδρος ΤΖΑΜΑΛΗΣ
Αναστάσιος ΤΖΑΜΑΛΗΣ
Ματούλα ΤΟΜΑΡΑ-ΣΙΔΕΡΗ
Παναγιώτης ΤΟΥΡΝΙΚΙΩΤΗΣ
Κωστής ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ
Σεβαστή ΤΡΟΥΜΠΕΤΑ
Σπύρος ΤΡΩΪΑΝΟΣ
Δήμητρα ΤΣΑΓΚΑΡΗ
Ευανθία ΤΣΑΝΤΙΛΑ
Βασιλική ΤΣΕΚΟΥΡΑ
Στέφανος ΤΣΙΒΟΠΟΥΛΟΣ
Σταύρος ΤΣΙΓΚΟΓΛΟΥ
Φλώρα ΤΣΙΛΑΓΑ
Κώστας ΤΣΙΛΙΜΑΝΤΟΣ
Χρήστος ΤΣΟΛΑΚΗΣ
Παντελεήμων (Αρχιμανδρίτης) ΤΣΟΡΜΠΑΝΤΖΟΓΛΟΥ
Δημήτριος ΤΣΟΥΓΚΑΡΑΚΗΣ
Δέσποινα ΤΣΟΥΡΓΙΑΝΝΗ
Υπηρεσία Συντήρησης Μνημείων Ακροπόλεως (Υ.Σ.Μ.Α.)
Υπουργείο Εθνικής Αμύνης - Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας
Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Γενικά Αρχεία του Κράτους, Αρχεία Μεσσηνίας
Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού, Επιτροπή Έρευνας, Στερέωσης, Αναστήλωσης και Ανάδειξης του Θεάτρου και Ιερού του Διονύσου και Ασκληπιείου Νότιας Κ
Μισέλ ΦΑΪΣ
Ιωάννης ΦΑΠΠΑΣ
Φάρος Τυφλών Καλλιθέας
Ελένη ΦΕΣΣΑ-ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
Φιλαρμονική Ένωση Κερκύρας «Ο Καποδίστριας»
Φιλαρμονική Εταιρεία «Μάντζαρος»
Φιλαρμονική Εταιρία - Ωδείο Πατρών
Φιλαρμονική Εταιρία Λευκάδος
Φιλαρμονική Σχολή Ληξουρίου
Κωνσταντίνος ΦΙΛΗΣ
Κωνσταντίνος ΦΙΛΙΠΠΟΥ
Φιλοδασική Ένωση Αθηνών
Φίλοι Εντατικής Θεραπείας Παιδιού «Πνοή»
Φίλοι της Βιβλιοθήκης «Κοραής»
Φιλολογικός Σύλλογος Παρνασσός
Φωτογραφικός Κύκλος
Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης
Κωνσταντούλα ΧΑΒΕΛΛΑ
Σοφία ΧΑΝΔΑΚΑ
Μενέλαος ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ
Νίκος ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ
Πολυξένη ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΟΥ
Χαράλαμπος ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
Ελένη ΧΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΥ
Αικατερίνη ΧΑΤΖΗ
Γιολάντα ΧΑΤΖΗ
Δέσποινα ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Άννα ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗ
Άννα ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ
Αργυρώ ΧΙΩΤΗ
Ελένη ΧΟΝΤΟΛΙΔΟΥ
Χορευτικός Όμιλος Κοζάνης
Χορικά
ΧΟΡΙΚΑ «Λόγος - Μουσική - Κίνηση»
Χοροθέαμα «Κινητήρας»
Χοροθέατρο «Ανάλια»- Σωματείο «Ελεύθερο Κέντρο Τεχνών»
Χοροθέατρο Νατάσσας Ζούκα
Χορωδία Αγ. Γεωργίου Καρύτση
Χορωδία Αθηνών
Μαίρη ΧΡΗΣΤΕΑ
Χριστιανική Αρχαιολογική Εταιρεία
Μαριάννα ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ
Ωδείο «Αναγέννηση»
Ωδείο «Δημήτρης Μητρόπουλος»
“Horos” Theatre Company

Η μελέτη των επιχορηγούμενων δραστηριοτήτων σε συνδυασμό με τα ποσά που διατέθηκαν υπέρ των σκοπών του μας επιτρέπει να συνάγουμε μερικά συμπεράσματα για την ιστορική εξέλιξη του Ιδρύματος. Κατά τα πρώτα έτη ετέθησαν οι κατηγορίες ενισχύσεως, οι οποίες διευρύνθηκαν με την πάροδο των ετών. Το Ίδρυμα ξεκίνησε υποστηρίζοντας αιτήματα εθνικού, περιφερειακού και τοπικού ενδιαφέροντος. Κατά αυτόν τον τρόπον εξηγείται η εξαρχής υποστήριξη μουσείων, ανασκαφικών ή αναστηλωτικών δραστηριοτήτων ανά την Ελλάδα και λαογραφικών και εκπαιδευτικών προγραμμάτων, ιδιαιτέρως στην Καλαμάτα. Σταδιακά, στα πεδία δράσης του προστίθενται η έρευνα, η οποία συνεχώς επεκτείνεται, και, στη συνέχεια, η υποστήριξη κοινωφελών σωματείων, των οποίων η δράση εστιάζεται σε ευπαθείς ομάδες ή στη δημιουργική απασχόληση και εκπαίδευση. Προς το τέλος της πρώτης δεκαετίας, ξεκινά και η υποστήριξη προγραμμάτων που αφορούν στις τέχνες και το περιβάλλον.

Η δεκαετία του 1990 είναι αυτή στην οποία καθορίζονται οι τομείς δράσεως και η ταυτότητα του Ιδρύματος όπως παραμένουν μέχρι σήμερα. Παρατηρείται έντονη στροφή προς τις καλές τέχνες, τη διάσωση της πολιτιστικής κληρονομιάς μας και την προβολή της στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Η όλη προσπάθεια επιστεγάζεται και από τη δραστηριοποίηση του Ιδρύματος στον εικαστικό χώρο, τον μόνο, έως σήμερα, τομέα, στον οποίο διακρίνεται για την παραγωγή ιδίων εκδηλώσεων. Επιπλέον, η δεύτερη δεκαετία σηματοδοτείται από τη συμμετοχή του Ιδρύματος στη λειτουργία πρότυπου βρεφονηπιακού σταθμού στην Καλαμάτα, για τους πληγέντες, αρχικά, από τον εκεί καταστροφικό σεισμό. Έτσι, από τα μέσα της δεκαετίας, παγιώνονται οι τομείς δραστηριότητας του Ιδρύματος και η περαιτέρω ανάπτυξή του συνίσταται περισσότερο στην επαύξηση των οικονομικών του δυνατοτήτων παρά στη διεύρυνση των καθιερωμένων πλέον πεδίων δράσεώς του.

Η λεπτομερέστερη αφήγηση της περιληπτικής αυτής περιγραφής είναι το αντικείμενο της παρούσης εκδόσεως. Στις σελίδες που ακολουθούν δεν ήταν, βέβαια, δυνατόν να μνημονευθούν όλες οι δράσεις που υποστήριξε το Ίδρυμα κατά τη διάρκεια των τριάντα αυτών ετών. Πρόκειται για περίπου 3.500 ενισχύσεις σε περισσότερους από 1.200 αποδέκτες. Ενδεικτικά και μόνον αναφέρουμε ότι το 1980, το πρώτο έτος λειτουργίας μας, ξεκινήσαμε υποστηρίζοντας επτά (7), ενώ καταλήξαμε το 2008 να υποστηρίζουμε 273!

Για την καλύτερη κατανόηση της εμπεδώσεως του καταστατικού σκοπού, χωρίσαμε την παρουσίαση του έργου μας σε πέντε κεφάλαια: Πολιτιστική Κληρονομιά και Παράδοση, Κοινωνική Προσφορά, Έρευνα και Επιστήμες, Εκπαίδευση και Σπουδές και Τέχνες. Μέσα από αυτά επιχειρούμε να παρουσιάσουμε ένα πανόραμα των πρωτοβουλιών που στηρίξαμε οικονομικά. Το τελευταίο κεφάλαιο αναφέρεται στον τομέα των Παραγωγών σημαντικών εικαστικών εκθέσεων και εκδηλώσεων που υλοποίησε το Ίδρυμα μόνο του ή ως συμπαραγωγός κατά τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια και για τις οποίες είναι ιδιαίτερα υπερήφανο.

Γνωρίζουμε ότι ίσως έχουμε παραλείψει αξιόλογες δράσεις στην ιστορική μας αφήγηση. Είμαστε σίγουροι ότι ο αναγνώστης θα κατανοήσει ότι δεν υπήρχε άλλη λύση προκειμένου να διατηρήσουμε το ενδιαφέρον του μέσα από μια εύχρηστη και συνοπτική έκδοση. Ελπίζουμε δε ότι θα συμφωνήσει με το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγει ο Διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη καθηγητής Άγγελος Δεληβορριάς ότι το Ίδρυμά μας «υποστηρίζει μια απόλυτα συγκεκριμένη άποψη σχετικά με το περιεχόμενο της έννοιας του πολιτισμού, τον οποίο δεν θεωρεί επιμεριστικά με κατακερματισμένα συστατικά ή κατά τα κριτήρια των εκάστοτε συρμών».